Komunikacja z rodziną, podopiecznym oraz obyczaje niemieckie

Posługując się językiem niemieckim, niezależnie od stopnia znajomości, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 

  • Zwracając się do naszych rozmówców w Niemczech zawsze używamy zwrotu Frau/Herr Schmidt, nie mówimy po imieniu. Również bardzo ważną rzeczą jest zwracanie się do podopiecznego przez formę „Sie” np. Mӧchten Sie?

 

  • Wyjeżdżając do Niemiec bardzo dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą słownika lub rozmówek, które wspomogą w codziennej komunikacji.

 

  • Najważniejsze jest opanowanie podstawowych słów, dzięki którym będzie możliwe przekazywanie prostych komunikatów.

 

 

Niemcy są bardzo zróżnicowanym krajem pod względem narodowościowym. Liczną grupą stanowią muzułamnie ale nie tylko. Jeśli chodzi o religię to liczną grupę stanowią protestanci i katolicy. Boże Narodzenie w Niemczech nie jest tak uroczyste jak u Nas. Wielkanoc jest to czas spotkań w gronie rodzinnym.

Niemcy bardzo dużo podróżują, interesują się innymi kulturami, zwłaszcza chętnie robią to emeryci, którym czas na to pozwala. Społeczeństwo niemieckie jest bardzo chętne do zabawy, lubią spotykać się przy muzyce, tradycyjnych kiełbaskach, winie lub piwie. Jednak mimo chęci do zabawy Niemcy są narodem, mającym bardzo duże poczucie obowiązku oraz dyscypliny.

Zwyczaj obchodzenia imienin jest w Niemczech znany ale tylko na Bawarii, natomiast urodziny przeważnie są obchodzone bardzo uroczyście np. w restauracji. Jeśli osoba ma okrąglą rocznicę urodzin, może się zdarzyć że jubilata odwiedzi np. urzędnik. Toast bardzo często jest wznoszony szampanem lub tzw. Sektem czyli winem musującym, nie może również zabraknąć tortu. Nie należy składać  życzeń przed datą urodzin i mile widziany jest bukiet kwiatów.

 

Podobny obraz

« wróć do listy aktualności

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: polityka prywatności